Sığınacaq və sosial reabilitasiya mərkəzi
Görmə imkanları məhdud olan şəxslərin Sosial Reabilitasiya Şöbəsi 5-29 yaşlı görmə imkanları məhdud şəxslərə tam və ya yarımstasionar reabilitasiya və abilitasiya xidmətləri göstərir. Reabilitasiya kursunun müddəti 6 aydır. Regionlarda yaşayan görmə imkanları məhdud şəxslər üçün tam stasionar (6 ay gecə-gündüz qalmaq və 3 dəfə yemək daxil olmaqla), Bakı şəhəri ərazisində yaşayan şəxslər üçün isə yarım stasionardır (saat 09:00-dan 18:00-dək, 3 dəfə yemək daxil olmaqla). Dinləyicilərin Reabilitasiya şöbəsində təqdim olunan bütün növ xidmətlərdən istifadə etmək hüquqları vardır.
Reabilitasiya və abilitasiya istiqamətləri çərçivəsində Reabilitasiya şöbəsi aşağıdakı xidmətləri təklif edir:
Tibbi reabilitasiya – çərçivəsində dinləyicilərə ali və orta ixtisaslı peşəkar tibb işçiləri tərəfindən terapevtik, nevropotoloji, oftolmoloji müayinə və müalicə, Low Vision (qalıq göz işığının qorunması və görmə itiliyinin inkişaf etdirilməsi) xidmətlərinin göstərilməsi;
Peşə reabilitasiyası- çərçivəsində kompyüter, toxuculuq, daktil vəsaitlərin hazırlanması, xalça toxunması, muncuq ilə toxuma kimi peşələrinin nəzəri və praktik olaraq öyrədilməsi;
İdman reabilitasiyası- çərçivəsində üzgüçülük təliminin keçirilməsi;
Pedaqoji reabilitasiya- çərçivəsində Brayl əlifbası, inkluziv təhsilə hazırlıq, nitq- davranış mədəniyyəti üzrə təlimlərin keçirilməsi;
Mədəniyyət və incəsənət reabilitasiyası- çərçivəsində musiqi alətlərində ifa, vokal təlimlərinin keçirilməsi;
Psixoloji reabilitasiya- çərçivəsində peşəkar psixoloq tərəfindən psixoloji baryerlərin dəf edilməsi, komplekslərin aradan qaldırılması, ünsiyyət qurma bacarıqlarının aşılanmasına dair təlimlərin keçirilməsi;
Sosial reabilitasiya- çərçivəsində tiflopedaqoqların və sosial işçilərin təlimləri (əl ağacından istifadə, səs akustikası, ayaq hissiyatının artırılması, rənglərin öyrədilməsi) vasitəsilə fəza oriyentasiyasının inkişaf etdirilməsi;
Məişət reabilitasiyası- çərçivəsində məişət avadanlıqlarından istifadə, evdarlıq və özünəxidmət qaydalarına dair təlimlərin təşkili;
Görmə imkanları məhdud olan şəxslərin sosial Reabilitasiya Şöbəsində göstərilən bütün xidmətlər tam təmənnasız olaraq dövlət vəsaiti hesabına icra olunur.
Reabilitasiya Şöbəsinə qəbul olmaq istəyən şəxslər Sosial Xidmət Agentliyinə və ya Dost Xidmətinə ərizə ilə müraciət edə bilərlər. Ərizəyə aşağıda göstərilən sənədlər əlavə olunur:
- Şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti;
- Görmə imkanları məhdud əlilliyi olan şəxslərin əlilliyini təsdiq edən Tibbi Sosial Ekspert Komissiyasının (TSEK) əlilliyin qiymətləndirilməsi barədə qərarından çıxarış;
- Yolxucu xəstəliklərin daşıyıcısı olmaması və psixi sağlamlıq vəziyyəti barədə məlumat göstərilməklə sağlamlıq haqqında tibbi arayış;

Shelter and social rehabilitation center
The Department of Social Rehabilitation of the Visually Impaired provides full or semi-inpatient rehabilitation and rehabilitation services for the visually impaired aged 5-29. The duration of the rehabilitation course is 6 months. It is fully inpatient for visually impaired people living in the regions (including 6 months of day and night stay and 3 meals a day), and semi-stationary for people living in Baku (from 09:00 to 18:00, 3 meals a day) being). Listeners have the right to use all types of services provided by the Rehabilitation Department.
Within the framework of rehabilitation and rehabilitation, the Rehabilitation Department offers the following services:
Medical rehabilitation - the provision of therapeutic, neuropathological, ophthalmological examination and treatment, Low Vision (protection of residual light and development of visual acuity) to students by highly qualified medical professionals;
Vocational rehabilitation - theoretical and practical training in professions such as computer, weaving, preparation of dactyl materials, carpet weaving, bead and weaving;
Sports rehabilitation - swimming training;
Conducting trainings on Braille alphabet, preparation for inclusive education, speech and behavior culture as part of pedagogical rehabilitation;
Culture and art rehabilitation - playing musical instruments, conducting vocal trainings;
Psychological rehabilitation - training by a professional psychologist on overcoming psychological barriers, overcoming complexes, inculcating communication skills;
Social rehabilitation - development of spatial orientation through trainings of typhopedagogues and social workers (use of hand sticks, sound acoustics, increasing the sensation of the feet, learning colors);
Household rehabilitation - organization of trainings on the use of household appliances, housekeeping and self-service rules;
All services provided by the Department of Social Rehabilitation of the Visually Impaired are provided free of charge at the expense of the state.
Those wishing to be admitted to the Rehabilitation Department can apply to the Social Service Agency or Friend Service. The following documents are attached to the application:
Copy of identity document;
Extract from the decision of the Medical Social Expert Commission (MSEC) on the assessment of disability, which confirms the disability of persons with visual impairments;