Sığınacaq və sosial reabilitasiya mərkəzi
Görmə imkanları məhdud olan şəxslərin Sosial Reabilitasiya Şöbəsi 5-29 yaşlı görmə imkanları məhdud şəxslərə tam və ya yarımstasionar reabilitasiya və abilitasiya xidmətləri göstərir. Reabilitasiya kursunun müddəti 6 aydır. Regionlarda yaşayan görmə imkanları məhdud şəxslər üçün tam stasionar (6 ay gecə-gündüz qalmaq və 3 dəfə yemək daxil olmaqla), Bakı şəhəri ərazisində yaşayan şəxslər üçün isə yarım stasionardır (saat 09:00-dan 18:00-dək, 3 dəfə yemək daxil olmaqla). Dinləyicilərin Reabilitasiya şöbəsində təqdim olunan bütün növ xidmətlərdən istifadə etmək hüquqları vardır.
Reabilitasiya və abilitasiya istiqamətləri çərçivəsində Reabilitasiya şöbəsi aşağıdakı xidmətləri təklif edir:
Tibbi reabilitasiya – çərçivəsində dinləyicilərə ali və orta ixtisaslı peşəkar tibb işçiləri tərəfindən terapevtik, nevropotoloji, oftolmoloji müayinə və müalicə, Low Vision (qalıq göz işığının qorunması və görmə itiliyinin inkişaf etdirilməsi) xidmətlərinin göstərilməsi;
Peşə reabilitasiyası- çərçivəsində kompyüter, toxuculuq, daktil vəsaitlərin hazırlanması, xalça toxunması, muncuq ilə toxuma kimi peşələrinin nəzəri və praktik olaraq öyrədilməsi;
İdman reabilitasiyası- çərçivəsində üzgüçülük təliminin keçirilməsi;
Pedaqoji reabilitasiya- çərçivəsində Brayl əlifbası, inkluziv təhsilə hazırlıq, nitq- davranış mədəniyyəti üzrə təlimlərin keçirilməsi;
Mədəniyyət və incəsənət reabilitasiyası- çərçivəsində musiqi alətlərində ifa, vokal təlimlərinin keçirilməsi;
Psixoloji reabilitasiya- çərçivəsində peşəkar psixoloq tərəfindən psixoloji baryerlərin dəf edilməsi, komplekslərin aradan qaldırılması, ünsiyyət qurma bacarıqlarının aşılanmasına dair təlimlərin keçirilməsi;
Sosial reabilitasiya- çərçivəsində tiflopedaqoqların və sosial işçilərin təlimləri (əl ağacından istifadə, səs akustikası, ayaq hissiyatının artırılması, rənglərin öyrədilməsi) vasitəsilə fəza oriyentasiyasının inkişaf etdirilməsi;
Məişət reabilitasiyası- çərçivəsində məişət avadanlıqlarından istifadə, evdarlıq və özünəxidmət qaydalarına dair təlimlərin təşkili;
Görmə imkanları məhdud olan şəxslərin sosial Reabilitasiya Şöbəsində göstərilən bütün xidmətlər tam təmənnasız olaraq dövlət vəsaiti hesabına icra olunur.
Reabilitasiya Şöbəsinə qəbul olmaq istəyən şəxslər Sosial Xidmət Agentliyinə və ya Dost Xidmətinə ərizə ilə müraciət edə bilərlər. Ərizəyə aşağıda göstərilən sənədlər əlavə olunur:
- Şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti;
- Görmə imkanları məhdud əlilliyi olan şəxslərin əlilliyini təsdiq edən Tibbi Sosial Ekspert Komissiyasının (TSEK) əlilliyin qiymətləndirilməsi barədə qərarından çıxarış;
- Yolxucu xəstəliklərin daşıyıcısı olmaması və psixi sağlamlıq vəziyyəti barədə məlumat göstərilməklə sağlamlıq haqqında tibbi arayış;

Приют и социально-реабилитационный центр
Отделение социальной реабилитации инвалидов по зрению оказывает полную или полустационарную реабилитацию и реабилитацию слабовидящим в возрасте от 5 до 29 лет. Продолжительность курса реабилитации составляет 6 месяцев. Она является полностью стационарной для слабовидящих, проживающих в регионах (включая 6 месяцев дневного и ночного пребывания и 3-х разовое питание), и полустационарной для проживающих в Баку (с 09:00 до 18:00, 3-разовое питание). день) существо). Слушатели имеют право пользоваться всеми видами услуг, предоставляемых отделением реабилитации.
В рамках реабилитации и реабилитации отделение реабилитации предлагает следующие услуги:
SIĞINACAQ HAQQINDA
Медицинская реабилитация - обеспечение терапевтического, невропатологического, офтальмологического обследования и лечения Слабовидящих (защита остаточного света и развитие остроты зрения) обучающихся высококвалифицированными медицинскими работниками;
Профессиональная реабилитация - теоретическое и практическое обучение таким профессиям, как компьютер, ткачество, подготовка дактильных материалов, ковроткачество, бисероплетение и ткачество;
Спортивная реабилитация - обучение плаванию;
Проведение тренингов по азбуке Брайля, подготовке к инклюзивному образованию, культуре речи и поведения в рамках педагогической реабилитации;
Культурно-художественная реабилитация - игра на музыкальных инструментах, проведение занятий по вокалу;
Психологическая реабилитация – обучение у профессионального психолога преодолению психологических барьеров, преодолению комплексов, привитие коммуникативных навыков;
Социальная реабилитация - развитие пространственной ориентировки через тренинги тифопедагогов и социальных работников (пользование ручными палочками, звуковая акустика, усиление чувствительности стоп, изучение цветов);
Бытовая реабилитация - организация обучения использованию бытовой техники, правилам домашнего хозяйства и самообслуживания;
Все услуги, оказываемые отделением социальной реабилитации инвалидов по зрению, предоставляются бесплатно за счет государства.
Желающие поступить в реабилитационное отделение могут обратиться в Агентство социального обслуживания или Службу друзей. К заявлению прилагаются следующие документы:
Копия документа, удостоверяющего личность;
Выписка из решения медико-социальной экспертной комиссии (МСЭК) об установлении инвалидности, подтверждающая инвалидность лиц с нарушением зрения;