Gəncə regional informasiya mərkəzi
Heydər Əliyev Fondunun fiziki cəhətdən qüsurlu şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası istiqamətində həyata keçirdiyi layihələrindən biri Gəncə Regional İnformasiya Mərkəzinin yaradılması idi. 2011-ci il fevralın 9-da Prezident İlham Əliyev Gəncədə Regional İnformasiya Mərkəzinin açılışında iştirak edib.
Heydər Əliyev Fondu, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və BMT-nin İnkişaf Proqramının birgə yaratdıqları mərkəzdə oxu zalı, təlim-tədris mərkəzi, audio-kitabxana, kitabxana fondunun audio-formata çevrilməsi üçün səsyazma studiyası, kompüter mərkəzi vardır. Oxu zalında gözdən əlillər üçün brayl əlifbası ilə nəşr olunmuş 1000-ə yaxın kitab, habelə zəif görən insanlar üçün böyük şriftlə çap edilmiş kitablar, 4 ədəd brayl displeyi, 2 ədəd "kitab həvəskarı - kompakt" sərbəst oxuyan maşın, 2 ədəd "videolight" böyüdücü cihazı və müvafiq printer var. Mərkəzdəki kompüterlər əqli cəhətdən zəiflər üçün zehni inkişaf etdirən oyunlarla təmin edilib. Kitabxanada nitq və eşitmə problemi olanlar üçün altyazılı filmlər göstərilir. Regional İnformasiya Mərkəzinin internet saytı istifadəçilərə lazımi informasiyanı əldə etməklə yanaşı, "tanışlıq" bölməsinin köməyi ilə bir-biriləri ilə ünsiyyət qurmağa imkan yaradır. Əlil arabasının Mərkəzə daxil olması və maneəsiz hərəkət etməsi üçün hər cür şərait yaradılıb.
Mərkəzin imkanlarından Ağstafa, Daşkəsən, Qazax, Gədəbəy, Goranboy, Samux, Tovuz, Göygöl, Şəmkir rayonlarından və Naftalan şəhərindən olan 60 mindən çox fiziki qüsurlu insan istifadə edir.

Гянджинский региональный информационный центр
Одним из проектов, реализованных Фондом Гейдара Алиева для интеграции инвалидов в общество, стало создание Гянджинского регионального информационного центра. 9 февраля 2011 года Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии Регионального информационного центра в Гяндже.
Центр, созданный совместно Фондом Гейдара Алиева, Министерством связи и высоких технологий и Программой развития ООН, имеет читальный зал, учебный центр, аудиотеку, студию звукозаписи и компьютерный центр для преобразования библиотечного фонда в аудиоформат. В читальном зале около 1000 книг со шрифтом Брайля для слабовидящих, а также книги с крупным шрифтом для слабовидящих, 4 дисплея Брайля, 2 автомата для свободного чтения «книголюб - компакт», 2 увеличительных устройства «видеолайт». и соответствующий принтер. Компьютеры в центре оснащены играми, развивающими умственное развитие умственно отсталых. В библиотеке показывают фильмы с субтитрами для людей с проблемами речи и слуха. Сайт Регионального информационного центра позволяет пользователям получать необходимую информацию, а также общаться друг с другом через раздел «знакомства». Созданы все условия для въезда инвалидной коляски в Центр и свободного передвижения.
Услугами центра пользуются более 60 тысяч человек с ограниченными физическими возможностями из Агстафинского, Дашкесанского, Газахского, Гедабекского, Геранбойского, Самухского, Товузского, Гёйгёльского, Шамкирского районов и Нафталана.