Gəncə regional informasiya mərkəzi
Heydər Əliyev Fondunun fiziki cəhətdən qüsurlu şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası istiqamətində həyata keçirdiyi layihələrindən biri Gəncə Regional İnformasiya Mərkəzinin yaradılması idi. 2011-ci il fevralın 9-da Prezident İlham Əliyev Gəncədə Regional İnformasiya Mərkəzinin açılışında iştirak edib.
Heydər Əliyev Fondu, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və BMT-nin İnkişaf Proqramının birgə yaratdıqları mərkəzdə oxu zalı, təlim-tədris mərkəzi, audio-kitabxana, kitabxana fondunun audio-formata çevrilməsi üçün səsyazma studiyası, kompüter mərkəzi vardır. Oxu zalında gözdən əlillər üçün brayl əlifbası ilə nəşr olunmuş 1000-ə yaxın kitab, habelə zəif görən insanlar üçün böyük şriftlə çap edilmiş kitablar, 4 ədəd brayl displeyi, 2 ədəd "kitab həvəskarı - kompakt" sərbəst oxuyan maşın, 2 ədəd "videolight" böyüdücü cihazı və müvafiq printer var. Mərkəzdəki kompüterlər əqli cəhətdən zəiflər üçün zehni inkişaf etdirən oyunlarla təmin edilib. Kitabxanada nitq və eşitmə problemi olanlar üçün altyazılı filmlər göstərilir. Regional İnformasiya Mərkəzinin internet saytı istifadəçilərə lazımi informasiyanı əldə etməklə yanaşı, "tanışlıq" bölməsinin köməyi ilə bir-biriləri ilə ünsiyyət qurmağa imkan yaradır. Əlil arabasının Mərkəzə daxil olması və maneəsiz hərəkət etməsi üçün hər cür şərait yaradılıb.
Mərkəzin imkanlarından Ağstafa, Daşkəsən, Qazax, Gədəbəy, Goranboy, Samux, Tovuz, Göygöl, Şəmkir rayonlarından və Naftalan şəhərindən olan 60 mindən çox fiziki qüsurlu insan istifadə edir.

Ganja regional information center
One of the projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation to integrate the physically handicapped into society was the establishment of the Ganja Regional Information Center. On February 9, 2011, President Ilham Aliyev attended the opening of the Regional Information Center in Ganja.
The center, jointly established by the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Communications and High Technologies and the UN Development Program, has a reading room, a training center, an audio library, a recording studio and a computer center to convert the library fund into audio format. There are about 1000 books in Braille for the visually impaired in the reading room, as well as books in large print for the visually impaired, 4 Braille displays, 2 "book lover - compact" free-reading machines, 2 "videolight" magnifiers device and the corresponding printer. The computers in the center are equipped with games that develop the mind for the mentally retarded. The library shows subtitled films for people with speech and hearing problems. The website of the Regional Information Center allows users to get the necessary information, as well as communicate with each other through the "dating" section. All conditions have been created for the wheelchair to enter the Center and move freely.
More than 60,000 people with physical disabilities from Agstafa, Dashkasan, Gazakh, Gadabay, Goranboy, Samukh, Tovuz, Goygol, Shamkir regions and Naftalan use the center's facilities.