Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin “Masajçı Peşə Reabilitasiya Məktəbi”
Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin (Az.GƏC) rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə 2006-ci ilin may ayının 19-dan “Oxfam” beynalxalq humanitar təşkilatının dəstəyi ilə F.Yusifov - 40 saylı cəmiyyətin köhnə istehsalat binası təmir olunaraq “Masajçı Peşə Reabilitasiya Məktəbi” yenidən fəaliyyətə başlamışdır. Layihə çərçivəsində məktəbdə dərs demək üçün altı nəfər peşəkar müəllim cəlb edilmiş və 55 tələbə təhsil almışdır. Layihə çərçivəsində Masaj Məktəbini bitirmiş görmə məhdudiyyətli masajçıların özəl və dövlət müəssisələrində işləmələri üçün Səhiyyə Nazirliyindən razılıq əldə edilmişdir. Lakin sonrakı illərdə layihə çərçivəsində masaj məktəbini bitirmiş masajçıların dövlət səhiyyə müəssisələrində işləmələrinə məhdudiyyət qoyulmuşdur.
Layihə bitdikdən sonra masaj məktəbinin davamlı fəaliyyətinin təmin edilməsi məqsədilə Az.GƏC Təhsil Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Dövlət İmtahan Komissiyası ilə əməkdaşlıq yaratmışdır. Nəhayətki 2014-cü ildən etibarən Masaj Məktəbinin Bakı 1 saylı Tibb Kollecində açılmasına nail olunmuşdur. Belə ki, 1 Nömrəli Bakı Tibb Kollecində, Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi qəbul planına əsasən 2014-cü ildən gözdən əlillər üçün “İdman və müalicə masajı” şöbəsi (hal-hazırda “Müalicə masajı”) yaradılmışdır. Kollece bu ixtisas üzrə Dövlət İmtahan Komissiyasının xətti ilə I və II qrup görmə üzrə əlilliyi olan şəxs qəbul edilir.
Az.GƏC-in Səhiyyə Nazirliyi ilə sıx əməkdaşlığı nəticəsində şəxsən Oktay Şirəliyevin tapşırığı ilə Masaj məktəbini bitirən ilk 13 nəfər tələbənin hər biri dövlət səhiyyə müəssisələrində masajçı kimi fəaliyyətə başlamışdır. Masaj məktəbini bitirmiş görmə məhdudiyyətli masajçıların işə qəbulu prosesi vakansiyalara uyğun olaraq müdəmadi olaraq davam etdirilir.
Bakı 1 saylı Tibb Kollecində görmə məhdudiyyətli tələbələrin keyfiyyətli təhsil almaları üçün müyəssər şərait yaradılmış, onlar brayl, iri şrift, audio formatda hazırlanmış dərs vəsaitləri ilə təmin edilmişdir. Hal-hazırda yeni dərsliklərin nəşri planlaşdırılır. Tələbələr eyni zamanda JAWS səsli və ZOOM böyüdücü proqramları ilə təchiz edilmiş kompyuterlərlə təmin edilmişdirlər. Kollecdə görmə məhdudiyyətli tələbələr üçün bərabər imkanlar yaradılmış və məktəbin ictimai həyatında aktiv iştirakları təmin edilmişdir.

«Массажная профессиональная реабилитационная школа» Азербайджанского Общества Слабовидящих
По инициативе руководства Азербайджанского Общества Слабовидящих (Az.GAC) 19 мая 2006 года при поддержке международной гуманитарной организации «Оксфам» Ф.Юсифова - старый производственный корпус общества №40 был отремонтировано и вновь открыто «Массажное профессионально-реабилитационное училище». В рамках проекта к преподаванию в школе были привлечены шесть профессиональных учителей и прошли обучение 55 учащихся. В рамках проекта Министерство здравоохранения одобрило работу слабовидящих массажистов, окончивших Школу массажа, для работы в частных и государственных учреждениях. Однако в последующие годы проект ограничил работу массажистов, окончивших школу массажа, работой в государственных медицинских учреждениях.
После завершения проекта Az.GAC наладил сотрудничество с Министерством образования, Министерством здравоохранения, Министерством труда и социальной защиты и Государственной экзаменационной комиссией, чтобы обеспечить непрерывную работу школы массажа. Наконец, в 2014 году в Бакинском Медицинском Колледже №1 была открыта Школа Массажа. Так, в соответствии с планом приема, утвержденным Кабинетом Министров, в 2014 году в Бакинском медицинском колледже №1 было создано отделение спортивно-лечебного массажа для слабовидящих (в настоящее время лечебный массаж). Колледж принимает лиц с инвалидностью по зрению I и II группы через Государственную экзаменационную комиссию.
В результате тесного сотрудничества Минздрава и Минздрава каждый из первых 13 студентов, окончивших Школу массажа по заданию Октая Ширалиева, начал работать массажистом в государственных медицинских учреждениях. Продолжается прием на работу слабовидящих массажистов, окончивших школу массажа, на постоянной основе в соответствии с вакансиями.
В Бакинском медицинском колледже №1 созданы благоприятные условия для качественного обучения слабовидящих студентов, они обеспечены учебниками со шрифтом Брайля, крупным шрифтом и аудиоформатом. В настоящее время издаются новые учебники. Студентам также были предоставлены компьютеры, оснащенные программами увеличения JAWS voice и ZOOM. Для слабовидящих учащихся в колледже созданы равные возможности и обеспечено их активное участие в общественной жизни школы.