Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin “Masajçı Peşə Reabilitasiya Məktəbi”
Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin (Az.GƏC) rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə 2006-ci ilin may ayının 19-dan “Oxfam” beynalxalq humanitar təşkilatının dəstəyi ilə F.Yusifov - 40 saylı cəmiyyətin köhnə istehsalat binası təmir olunaraq “Masajçı Peşə Reabilitasiya Məktəbi” yenidən fəaliyyətə başlamışdır. Layihə çərçivəsində məktəbdə dərs demək üçün altı nəfər peşəkar müəllim cəlb edilmiş və 55 tələbə təhsil almışdır. Layihə çərçivəsində Masaj Məktəbini bitirmiş görmə məhdudiyyətli masajçıların özəl və dövlət müəssisələrində işləmələri üçün Səhiyyə Nazirliyindən razılıq əldə edilmişdir. Lakin sonrakı illərdə layihə çərçivəsində masaj məktəbini bitirmiş masajçıların dövlət səhiyyə müəssisələrində işləmələrinə məhdudiyyət qoyulmuşdur.
Layihə bitdikdən sonra masaj məktəbinin davamlı fəaliyyətinin təmin edilməsi məqsədilə Az.GƏC Təhsil Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Dövlət İmtahan Komissiyası ilə əməkdaşlıq yaratmışdır. Nəhayətki 2014-cü ildən etibarən Masaj Məktəbinin Bakı 1 saylı Tibb Kollecində açılmasına nail olunmuşdur. Belə ki, 1 Nömrəli Bakı Tibb Kollecində, Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi qəbul planına əsasən 2014-cü ildən gözdən əlillər üçün “İdman və müalicə masajı” şöbəsi (hal-hazırda “Müalicə masajı”) yaradılmışdır. Kollece bu ixtisas üzrə Dövlət İmtahan Komissiyasının xətti ilə I və II qrup görmə üzrə əlilliyi olan şəxs qəbul edilir.
Az.GƏC-in Səhiyyə Nazirliyi ilə sıx əməkdaşlığı nəticəsində şəxsən Oktay Şirəliyevin tapşırığı ilə Masaj məktəbini bitirən ilk 13 nəfər tələbənin hər biri dövlət səhiyyə müəssisələrində masajçı kimi fəaliyyətə başlamışdır. Masaj məktəbini bitirmiş görmə məhdudiyyətli masajçıların işə qəbulu prosesi vakansiyalara uyğun olaraq müdəmadi olaraq davam etdirilir.
Bakı 1 saylı Tibb Kollecində görmə məhdudiyyətli tələbələrin keyfiyyətli təhsil almaları üçün müyəssər şərait yaradılmış, onlar brayl, iri şrift, audio formatda hazırlanmış dərs vəsaitləri ilə təmin edilmişdir. Hal-hazırda yeni dərsliklərin nəşri planlaşdırılır. Tələbələr eyni zamanda JAWS səsli və ZOOM böyüdücü proqramları ilə təchiz edilmiş kompyuterlərlə təmin edilmişdirlər. Kollecdə görmə məhdudiyyətli tələbələr üçün bərabər imkanlar yaradılmış və məktəbin ictimai həyatında aktiv iştirakları təmin edilmişdir.

“Massage Vocational Rehabilitation School” of Azerbaijan Society of the Visually Impaired
On the initiative of the leadership of the Azerbaijan Society of the Visually Impaired (Az.GAC) on May 19, 2006 with the support of the international humanitarian organization "Oxfam" F. Yusifov - the old production building of the society No. 40 was repaired and "Massage Vocational Rehabilitation School" reopened . Under the project, six professional teachers were involved in teaching at the school and 55 students were trained. Within the framework of the project, the Ministry of Health approved the work of visually impaired masseurs who graduated from the Massage School to work in private and public institutions. However, in the following years, the project restricted the work of masseurs who graduated from massage school to work in public health facilities.
After the completion of the project, Az.GAC established cooperation with the Ministry of Education, the Ministry of Health, the Ministry of Labor and Social Protection and the State Examination Commission in order to ensure the continued operation of the massage school. Finally, in 2014, the Massage School was opened at Baku Medical College No. 1. Thus, in accordance with the admission plan approved by the Cabinet of Ministers, the Department of Sports and Therapeutic Massage for the visually impaired (currently the Therapeutic Massage) was established at Baku Medical College No. 1 in 2014. The college admits a person with group I and II visual disabilities through the State Examination Commission.
As a result of close cooperation between the Ministry of Health and the Ministry of Health, each of the first 13 students who graduated from the Massage School on the instructions of Oktay Shiraliyev began working as a masseur in public health facilities. The process of hiring visually impaired masseurs who have graduated from massage school continues on a regular basis in accordance with the vacancies.
Baku Medical College No. 1 has created favorable conditions for quality education for visually impaired students, they are provided with textbooks in Braille, large font and audio format. New textbooks are currently being published. Students were also provided with computers equipped with JAWS voice and ZOOM magnification programs. Equal opportunities have been created for visually impaired students at the college and their active participation in the school's public life has been ensured.