Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin Bakı tədris istehsalat müəssisəsi
Keçmiş possovet məkanında Respublikanın yüngül sənaye məhsullarının 17 %-ni Az.GƏC istehsal etmişdir. Belə ki, AzGƏC–in nəzdində faəliyyət göstərən Bakı Tədris İstehsalat Müəssisəsinin istehsalat sahələrini
- Şampan zavodunun (şampan üçün tıxac və qapaqların istehsalı);
- Kondisioner zavodunun (kondisioner istehsalatında kiçik detalların istehsalı və işçi qüvvəsi) bir hissəsi;
- Xırda məişət əşyaları (duzqabılar, elektrik yuva və tıxacları, salfet qabları, pəncərə toru və s.);
- Kiçik tekstil (dəsmal, yataq dəstləri, pərdə,corab və s.);
- Kauçuk istehsalatında (milçəkqıran, palazçırpan, uşaqlar üçün kauçuk oyuncaqlar və s.);
- Karton istehsalatında (karton kağız qutular, bağlamalar və kağız kuloklar və.s);
- Tikinti materiallarının istehsalı sahəsində isə (mebel istehsalı, mismar, qapı-pəncərə məntəqələri, müxtəlif qəliblər və s.)
- Xalçaçılıq (müxtəlif xalça, kilim, palaz və.s .)
əhatə edirdi. Bütün bu istehslat nümunələri AzGƏC-in arxivində qorunmaqdadır.
Sovet hakimiyyəti dövründə aktiv fəaliyyət göstərən Az.GƏC-in istehsalat sahələri hazırda istifadəsiz qaldığı üçün qəzalı vəziyyətdədirlər. Görmə üzrə əlilliyi olan şəxslərin məşğulluğunun təmin edilməsi sosial adaptasiyasının və cəmiyyətə inteqrasiyasının bərpası istiqamətində böyük təcrübəyə malik Az.GƏC-in fəaliyyətinin davamlılığının təmin edilməsi üçün donor təşkilatların dəstəyinə və onun ya büdcədən maliyyələşməsinə ehtiyac vardır.

Бакинское Учебно-Производственное Предприятие Азербайджанского Общества Слабовидящих
В бывшем Советском Союзе Az.GEC производила 17% продукции легкой промышленности республики. Так, производственные площади Бакинского Учебно-производственного предприятия, функционирующего при АзРК
Фабрика шампанских вин (производство пробок и крышек для шампанского);
Часть установки по кондиционированию воздуха (производство мелких деталей и рабочей силы в производстве кондиционеров);
Мелкие предметы домашнего обихода (подносы, электрические розетки и вилки, салфетки, оконные сетки и т.п.);
Мелкий текстиль (полотенца, постельное белье, шторы, носки и др.);
В производстве резины (маховики, рюкзаки, резиновые игрушки для детей и др.);
В производстве картона (картонные бумажные коробки, посылки и бумажные ушки и т.п.);
В области строительных материалов (мебель, гвозди, дверные и оконные стойки, различные формы и т.д.)
Ковроткачество (различные ковры, коврики, паласы и т.д.)
покрытый. Все эти образцы производства хранятся в архивах АзРК.
Производственные мощности Az.GAC, действовавшей в советское время, в настоящее время находятся в аварийном состоянии. Обеспечение занятости инвалидов по зрению требует поддержки донорских организаций или его финансирования из бюджета для обеспечения устойчивости деятельности Az.GAC, имеющего большой опыт восстановления социальной адаптации и интеграции в общество.