Brayl nəşrləri informasiya resur mərkəzi
Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin (Az.GƏC) səsyazma studiyası 2000-ci ildən BTİM MMC-nin nəzdində fəaliyyət göstərir. Studiya Böyük Britaniyanın “OXFAM” Beynəlxalq Humanitar Təşkilatının maliyyə yardımı ilə yaradılmışdır. 2000-ci ildən 2005-ci ilin may ayına qədər bu studiya “Danışan Kitabxana” adı altında fəaliyyət göstərmişdir. İlk vaxtlar burada Azərbaycan mətbuatından seçmələr eləcə də məktəb yaşlı uşaqlar üçün kiçik hekayələr lentə alınaraq oxucular arasında yayılırdı.
2002-ci ildə "Exxon Azərbaycan”, 2004-cü ildə isə “Avrasiya” fondunun maliyyə yardımı ilə bədii, elmi-kütləvi nəşrlər lentə alınmışdır.
2017-ci ildə Küveytin Beynəlxalq İslam Xeyriyyə Təşkilatı Asiya Müsəlmanları Komitəsinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi tərəfindən Brayl Nəşrləri İnformasiya Resur Mərkəzinə (BNRİM) müasir standartlara cavab verən nəşriyyat avadanlıqları hədiyyə edilmişdir. Bu avadanlıqlar vasitəsilə nəşriyyatda ölkədə ilk dəfə olaraq daktil (qabarıq) rəsmlərin çapı mümkün olmuşdur. Belə müyəssər formatlı nəşrlərin hazırlanması üçün yaradılmış imkan dünya standartlarına cavab verən müyəssər formatlı nəşrlərin hazırlanmasına imkan yaratmışdır. Yaranmış şəraitdən bəhrələnərək BNRİM Təhsil Nazirliyi tərəfindən elan edilmiş tenderin (görmə imkanları məhdud uşaqlar üçün Brayl üsulu ilə dərsliklərin çapı) qalibi olmuş və hal-hazırda dərsliklərin çapı ilə məşğuldur.
Nəşriyyatda eyni zamanda Mərkəzi Seçki Komitəsinin, Səhiyyə, Mədəniyyət , Təhsil, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliklərinin həmçinin digər dövlət və özəl qurumların sifarişləri icra edilir.
Nəşriyyatda çap edilmiş müyəssər formatlı nəşrlər görmə üzrə əlilliyi olan şəxslər üçün xüsusi müəssisələrə təqdim olunur.

"Брайль" Информационно-ресурсный центр публикаций
В 2002 году при финансовой поддержке Exxon Azerbaijan, а в 2004 году при финансовой поддержке Фонда Евразия были сняты художественные, научные и популярные издания.
В 2017 году Представительство Комитета мусульман Азии Международной исламской благотворительной организации Кувейта в Азербайджане передало в дар Информационно-ресурсному центру публикаций Брайля (BNRIM) издательское оборудование, соответствующее современным стандартам. С помощью этого оборудования издательству впервые в стране удалось напечатать дактильные (выпуклые) рисунки. Возможность, созданная для выпуска таких доступных по цене изданий, позволила выпускать доступные по цене публикации, отвечающие мировым стандартам. Воспользовавшись ситуацией, БНИИМ выиграла тендер, объявленный Министерством образования (печать учебников шрифтом Брайля для слабовидящих детей), и в настоящее время занимается изданием учебников.
При этом издательство выполняет заказы Центральной избирательной комиссии, Министерств здравоохранения, культуры, образования, труда и социальной защиты, а также других государственных и частных учреждений.
Доступные издания, издаваемые издательством, предоставляются специальным учреждениям для слабовидящих.