Brayl nəşrləri informasiya resur mərkəzi
Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin (Az.GƏC) səsyazma studiyası 2000-ci ildən BTİM MMC-nin nəzdində fəaliyyət göstərir. Studiya Böyük Britaniyanın “OXFAM” Beynəlxalq Humanitar Təşkilatının maliyyə yardımı ilə yaradılmışdır. 2000-ci ildən 2005-ci ilin may ayına qədər bu studiya “Danışan Kitabxana” adı altında fəaliyyət göstərmişdir. İlk vaxtlar burada Azərbaycan mətbuatından seçmələr eləcə də məktəb yaşlı uşaqlar üçün kiçik hekayələr lentə alınaraq oxucular arasında yayılırdı.
2002-ci ildə "Exxon Azərbaycan”, 2004-cü ildə isə “Avrasiya” fondunun maliyyə yardımı ilə bədii, elmi-kütləvi nəşrlər lentə alınmışdır.
2017-ci ildə Küveytin Beynəlxalq İslam Xeyriyyə Təşkilatı Asiya Müsəlmanları Komitəsinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi tərəfindən Brayl Nəşrləri İnformasiya Resur Mərkəzinə (BNRİM) müasir standartlara cavab verən nəşriyyat avadanlıqları hədiyyə edilmişdir. Bu avadanlıqlar vasitəsilə nəşriyyatda ölkədə ilk dəfə olaraq daktil (qabarıq) rəsmlərin çapı mümkün olmuşdur. Belə müyəssər formatlı nəşrlərin hazırlanması üçün yaradılmış imkan dünya standartlarına cavab verən müyəssər formatlı nəşrlərin hazırlanmasına imkan yaratmışdır. Yaranmış şəraitdən bəhrələnərək BNRİM Təhsil Nazirliyi tərəfindən elan edilmiş tenderin (görmə imkanları məhdud uşaqlar üçün Brayl üsulu ilə dərsliklərin çapı) qalibi olmuş və hal-hazırda dərsliklərin çapı ilə məşğuldur.
Nəşriyyatda eyni zamanda Mərkəzi Seçki Komitəsinin, Səhiyyə, Mədəniyyət , Təhsil, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliklərinin həmçinin digər dövlət və özəl qurumların sifarişləri icra edilir.
Nəşriyyatda çap edilmiş müyəssər formatlı nəşrlər görmə üzrə əlilliyi olan şəxslər üçün xüsusi müəssisələrə təqdim olunur.

Braille publications information resource center
The recording studio of the Azerbaijan Society of the Visually Impaired (Az.GAC) has been operating under BTIM LLC since 2000. The studio was established with the financial support of the British International Humanitarian Organization OXFAM. From 2000 to May 2005, the studio operated under the name "Speaking Library". At first, selections from the Azerbaijani press, as well as short stories for school-age children were filmed and distributed among readers.
In 2002, with the financial support of Exxon Azerbaijan, and in 2004 with the financial support of the Eurasia Foundation, artistic, scientific and popular publications were filmed.
In 2017, the Representation of the Asian Muslims Committee of the International Islamic Charity Organization of Kuwait in Azerbaijan donated publishing equipment that meets modern standards to the Braille Publications Information Resource Center (BNRIM). With the help of this equipment, the publishing house was able to print dactyl (convex) drawings for the first time in the country. The opportunity created for the production of such affordable publications has enabled the production of affordable publications that meet world standards. Taking advantage of the situation, BNRIM won a tender announced by the Ministry of Education (printing textbooks in Braille for visually impaired children) and is currently publishing textbooks.
At the same time, the publishing house fulfills the orders of the Central Election Committee, the Ministries of Health, Culture, Education, Labor and Social Protection, as well as other public and private institutions.
Affordable publications published by the publishing house are provided to special institutions for the visually impaired.