21.03.2025-ci il tarixdə Qayğıya Ehtiyacı olan Şəxslərə Sosial Dəstək İctimai Birliyi, Gözdən Əlillər Cəmiyyəti İctimai Birliyi ilə birgə Sosial Xidmətlər Agentliyinin sifarişi əsasında Novruz bayramı münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə Bakı, Abşeron və Sumqayıtda yaşayan görmə məhdudiyyətli 100-dək uşaq və onları müşayiət edən valideynlər iştirak ediblər.
Gözdən Əlillər Cəmiyyəti İctimai Birliyinin sədri Səmyar Abdullayev çıxış edərək həssas sosial qruplara, əlillərə, o cümlədən görmə məhdudiyyətli insanlara göstərilən dövlət qayğısı və onların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi sahəsində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb, uşaqları Novruz bayramı münasibətilə təbrik edib.
Müxtəlif nağıl personajlarının çıxışı ilə şou proqram uşaqlar tərəfindən maraqla qarşılanıb. Bahar qızı, Keçəl və Kosa şən və rəngarəng nömrələri ilə iştirakçıları əyləndirib. Xüsusi oyunlar və yarışmalar da təşkil olunub. Uşaqlar həm əyləniblər, həm də oyun və yarışmalarda fəal iştirak ediblər.
İfa olunan musiqi nömrələri görmə məhdudiyyəti olan uşaqların və onların ailələrinin bayramını daha da şənləndirib, əyləncəli oyunların qaliblərinə hədiyyələr verilib. Təqdim edilən hədiyyələr müxtəlif təhsil və inkişafetdirici materiallar, həmçinin əyləncəli oyuncaq və texnoloji cihazlardan ibarət olub.
İştirakçılar bayramın mifoloji qəhrəmanları ilə birlikdə müxtəlif əyləncəli oyunlarda iştirak edib, Novruz atributları ətrafında şəkil çəkdiriblər.
Onu da qeyd edək ki, martın 22-də Gəncədə, martın 23-də isə Lənkəranda daha 200 görmə məhdudiyyətli uşağın iştirakı ilə Novruz şənliyi keçiriləcək.

По заказу Агентства социальных услуг совместно с Общественным объединением социальной поддержки лиц, нуждающихся в уходе, и Общественным объединением инвалидов по зрению было проведено мероприятие, посвященное празднику Новруз.
В мероприятии приняли участие около 100 детей с нарушениями зрения, проживающих в Баку, Абшероне и Сумгайыте, а также сопровождающие их родители.
Председатель общественного объединения «Общество инвалидов по зрению» Самяр Абдуллаев рассказал о заботе государства о социально уязвимых слоях населения, инвалидах, в том числе людях с нарушением зрения, и мерах, принимаемых для усиления их социальной защиты, а также поздравил детей с праздником Новруз.
Шоу-программа, включавшая выступления различных сказочных персонажей, вызвала интерес у детей. Бахар кызы, Кечал и Коша развлекали публику своими веселыми и красочными номерами. Также были организованы специальные игры и конкурсы. Дети весело провели время и активно участвовали в играх и конкурсах.
Исполненные музыкальные номера сделали праздник еще более радостным для детей с нарушениями зрения и их семей, а победителям веселых игр были вручены призы. В число переданных подарков вошли различные образовательные и развивающие материалы, а также забавные игрушки и технологические устройства.
Участники праздника приняли участие в различных веселых играх с мифологическими героями праздника и сфотографировались на фоне атрибутов Новруза.
Следует также отметить, что празднование Новруза пройдет в Гяндже 22 марта и в Лянкяране 23 марта с участием еще 200 детей с нарушениями зрения.