Bayram tədbiri Qayğıya Ehtiyacı olan Şəxslərə Sosial Dəstək İctimai Birliyi (QEOŞSD) və “Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti” İctimai Birliyi ilə birgə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Sosial Xidmətlər Agentliyinin sifarişi ilə, “Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan ailələrin uşaqları (18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş) üçün Yeni İl şənliyinin təşkili” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilib.
Bayram şənliyində 100 nəfərə yaxın görmə məhdudiyyəti olan uşaqlar və onları müşayiət edən valideynlər iştirak edib.
Görmə imkanları məhdud olan uşaqlar üçün hər bir tədbir fərdi ehtiyaclara uyğun hazırlanıb və onlara tam müyəssər şərait yaradılıb.
Gözdən Əlillər Cəmiyyəti İB-nin sədri Səmyar Abdullayev çıxış edərək dövlətin sosial qruplara böyük dəstək göstərdiyini bildirib. Qeyd edib ki, xüsusilə fiziki qüsurlu uşaqların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi yönümündə addımlar atılır. Gələn ilin dövlət büdcəsində sosial xərclərin artırılmasını vurğulayan birliyin sədri Azərbaycan Prezidentinin diqqət və qayğısı ilə müvafiq icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən sosial siyasətin uğurla davam etdirilməsini təqdirəlayiq olduğunu deyib.
Daha sonra çıxış edən Sosial Xidmətlər Agentliyinin nümayəndəsi Lamiyə Əliyeva bildirib ki, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslərə hər zaman diqqət göstərilir. Agentliyin mütəmadi olaraq bayram şənliklərinin keçirilməsinə dəstək verdiyini qeyd edən L.Əliyeva tədbirin təşkilatçılarına xüsusi təşəkkür edib.
Tədbirin yaddaqalan anlarından biri də müxtəlif nağıl personajlarının təqdim etdiyi şou proqramı olub. Uşaqlar sevdikləri nağıl qəhrəmanlarının canlı çıxışlarını izləyərək, Yeni il ruhunu daha dərindən hiss ediblər.
Nağıl personajları öz şən və rəngarəng performansları ilə uşaqları əyləndiriblər. Şənlikdə xüsusi oyunlar və yarışmalar da təşkil olunub. Uşaqlar həm əyləniblər, həm də oyun və yarışmalarda fəal iştirak ediblər.
Tanınmış müğənnilər və musiqiçilər, görmə məhdudiyyəti olan uşaqların və onların ailələrinin bayramını daha da şənləndirib, onları musiqi və mahnılarla əyləndiriblər.
Musiqiçilər uşaqlara xüsusi olaraq müyəssər formada təqdim edilmiş musiqi nömrələri ilə bayram atmosferini daha da gücləndiriblər.
Şənlikdə hər bir uşaq üçün xüsusi hədiyyələr təqdim edilib, onlara müxtəlif təhsil və inkişafetdirici materiallar, həmçinin əyləncəli oyuncaq və texnoloji cihazlar verilib.
Qeyd olunub ki, bu cür layihələr və tədbirlər, cəmiyyətin hər bir üzvünün bərabər imkanlara sahib olmasına və xüsusi ehtiyacı olan uşaqların həyatlarını zənginləşdirmək məqsədinə xidmət edir.

The festive event was organized jointly with the Public Union for Social Support to Persons in Need of Care (PUSCS) and the "Azerbaijan Society of the Visually Impaired" Public Union, by order of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, within the framework of the project "Organization of a New Year's celebration for children from families in need of special care (with disabilities under the age of 18)".
About 100 children with visual impairments and their accompanying parents participated in the festive celebration.
Each event for children with visual impairments was prepared in accordance with individual needs and fully accessible conditions were created for them.
Samyar Abdullayev, Chairman of the PU of the Society of the Visually Impaired, made a speech and stated that the state provides great support to social groups. He noted that steps are being taken to strengthen social protection, especially for children with physical disabilities. Emphasizing the increase in social expenditures in the state budget for next year, the chairman of the union said that the attention and care of the President of Azerbaijan and the successful continuation of social policy by the relevant executive authorities are commendable.
Later, the representative of the Social Services Agency, Lamiya Aliyeva, said that attention is always paid to people in need of special care. Noting that the agency regularly supports the holding of holiday celebrations, L. Aliyeva expressed special gratitude to the organizers of the event.
One of the memorable moments of the event was the show program presented by various fairy-tale characters. Children felt the New Year spirit more deeply by watching the live performances of their favorite fairy-tale heroes.
Fairy-tale characters entertained children with their cheerful and colorful performances. Special games and competitions were also organized at the celebration. Children both had fun and actively participated in games and competitions.
Well-known singers and musicians made the holiday even more joyful for children with visual impairments and their families, entertaining them with music and songs.
The musicians further enhanced the festive atmosphere with musical numbers presented in an accessible form especially for children.
Special gifts were presented to each child at the celebration, and they were given various educational and developmental materials, as well as fun toys and technological devices.
It was noted that such projects and events serve the purpose of ensuring equal opportunities for every member of society and enriching the lives of children with special needs.