Gözümün nuru VƏTƏN layihəsinin təqdimatı keçirildi.
Azərbaycan Respublikası Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə yardımı ilə Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətin çəkdiyi növbəti sənədli filmin noyabrın 13-də təqdimat mərasimi keçirilib.
Dövlət Hinmi səsləndiriləndən sonra Qarabağ torpaqlarının azadlığı uğrunda canından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb.
Cəmiyyətin prezidenti Səmyar Abdullayev Beynəlxalq Gözdən Əlillər gününün yaranma tarixindən və həmin təbəqəyə aid olan əlillərin sosial adaptasiya, məşğulluq, problemlərinin həlli və sosial rifahının yaxşılaşdırılması sahəsində görülən işlər barədə məlumat verib, son illərdə 500-ə yaxın cəmiyyət üzvünün mənzillə təmin olunduğunu qeyd edib.
Sonra “Gözümün nuru Vətən” filmi izlənilib. Filmdə gizir Rəhman Nuriyev və Kamran Baxşızadənin keçdiyi döyüş yolu, düşmən hücumunu dəf edərkən göstərdikləri igidlik və qəhrəmanlıqları əks olunub. Oktyabrın 2-də yeddi qəlpə yarası alıb müalicə olunandan sonra yenidən döyüş meydanına can atan Rəhman aldığı yaradan huşunu itirib və 51 gün komada qalandan sonra başının bir hissəsini və gözlərini itirib. Ona “ikinci dəfə döyüşə niyə girdin?” sualı verəndə bircə cümlə ilə cavab verir: “Vətən darda idi...”.
Eyni tale ilə Kamran da üzləşib. O, öz ad günündə-oktyabrın 14-də Suqovuşan istiqamətində gedən döyüşdə əsgər yoldaşları ilə düşmən mövqeyini ələ keçirdikdən sonra qarşıdakı erməni postundan açılan atəş nəticəsində dünya işığından məhrum olub. Minomyot atəşi onun göz bəbəklərini dağıdaraq əllərinə töküb. Kamran əllərini açıb onları toplamağa çalışsa da, heç nəyə nail ola bilməyib. Həkimlər cəsur döyüşçünün üzərində 10 saata yaxın iki əməliyyat apararaq böyük çətinlik bahasına onun həyatını xilas ediblər. Filmin kadrlarında Rəhman həmin günləri xatırlayaraq deyir: “Özüm şəhid olmasam da, gözlərim şəhid oldu...”
Nümayişdən sonra layihənin rəhbəri Reyhan Cəfərova, “Qarabağ qaziləri” İctimai Birliyinin üzvü, jurnalist Rey Kərimoğlu, Xalq artisti Yasin Qarayev və başqaları “Gözümün nuru Vətən” filminin yaradıcı heyətinin işinə yüksək dəyər verib və ekran əsərinin gənclərin hərbi-vətənpərvərlik tərbiyəsində oynayacağı müsbət roldan danışıblar.
Filmin izləyiciləri hər iki qəhrəmanı- Rəhman Nuriyev və Kamran Baxşızadəni səhnəyə dəvət edərək salonu gur alqış sədaları altında tərk ediblər.Filmlərə saytımızın kitabxana bölməsindən tiflo filmlər bölməsinə keçid edərək izləyə bilərsiniz.

Состоялась презентация проекта «Родина – свет очей моих»
13 ноября состоялась церемония презентации очередного документального фильма, снятого Азербайджанским обществом инвалидов по зрению при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики.
После исполнения Государственного гимна минутой молчания почтили память шехидов, павших за свободу карабахских земель.
Президент общества Самьяр Абдуллаев проинформировал об истории проведения Международного дня инвалидов по зрению и проделанной работе в области социальной адаптации, трудоустройства, решения проблем и улучшения социального благополучия инвалидов, принадлежащих к этой группе, и отметил, что за последние годы около 500 членов общества были обеспечены жильем.
Потом был просмотр фильма «Родина – свет очей моих». В фильме показан боевой путь прапорщиков Рахмана Нуриева и Кямрана Бахшизаде, их храбрость и героизм при отражении нападения врага. Рахман, вернувшийся на поле боя после получения семи осколочных ранений и прохождения лечения 2 октября, потерял сознание от ранения и находился в коме 51 день, потеряв часть головы и глаза. Его спросили: «Почему ты второй раз вступил в бой?» на вопрос он отвечает одним предложением: «Родина была в беде...».
Кямрана постигла та же участь. В свой день рождения, 14 октября, он был лишен дневного света в результате обстрела с близлежащего армянского поста после захвата позиции противника вместе со своими однополчанами в бою в направлении Суговушана. Минометный огонь разрушил его глазные яблоки и вылил их на руки. Кямран развел руки и попытался их собрать, но ничего не смог добиться. Врачи сделали отважному воину две операции длительностью почти 10 часов и ценой большого труда спасли ему жизнь. В кадрах фильма Рахман вспоминает те дни и говорит: «Хотя я сам не был мучеником, мои глаза стали мучеником...»
После показа руководитель проекта Рейхан Джафарова, член Общественного объединения «Ветераны Карабаха», журналист Рэй Керимоглу, народный артист Ясин Гараев и другие высоко оценили работу творческой группы фильма «Свет моей страны». и рассказал о той положительной роли, которую фильм сыграет в военно-патриотическом воспитании молодежи.
Зрители фильма пригласили на сцену обоих героев – Рахмана Нуриева и Кямрана Бахшизаде – и под громкие аплодисменты покинули зал.