Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti İctimai Birliyi 1 Fevral 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə yardımı ilə “Qəhrəmanlıq nümunəsi” layihəsinə start vermişdir.
Sözügedən layihə 6 ay müddətində icra ediləcəkdir. Layihənin əsas məqsədi Qarabağ uğrunda gedən döyüşlər zamanı görmə qabiliyyətini itirmiş şəxslərin ictimaiyyətə tanıdılması və onların qəhrəmanlığının gənc nəsilə nümunə olaraq çatdırılmasından ibarətdir. Layihə çərçivəsində torpaqlarımızın müdafiəsi uğrunda gedən döyüşlərdə, erməni terroru nəticəsində görmə qabiliyyətini itirmiş şəxslərin özləri və ailə üzvləri ilə birgə Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin prezidenti Səmyar Abdullayevin təşkilatçılığı ilə 02.03.2022-ci il tarixdə saat 11.00 görüş keçirilmişdir. Keçirilən görüş zamanı onların döyüş şücaətləri, qəhrəmanlıq xatirələri haqqında məlumat toplanmışdır. Eyni zamanda cəmiyyətə adaptasiya, inteqrasiya və abilitasiya sahələrində mövcud problemləri öyrənilərək aidiyyəti qurumlar qarşısında problemlərin çözümü istiqamətində məsələlərin qaldırılması planlaşdırılmışdır. Görüş zamanı toplanılan məlumat və görüş xatirələrini əks etdirən vətən uğrunda görmə qabiliyyətini itirərək göz işığının itirilməsini bir qəhrəmanlıq nümunəsi olaraq qəbul edən igidlərimiz haqqında Simuzər Ağakişiyevin müəllifliyi ilə “Qəhrəmanlıq nümunəsi” kitabçasının hazırlanması nəzərdə tutulur.
Ölkədə yaşayan görmə üzrə əlilliyi olan hər bir şəxsin sərbəst mütaliə etməsini təmin etmək məqsədilə hazırlanmış kitab audio formatda Brayl və iri şriftlə nəşr ediləcək, layihə başa çatdıqda hazırlanmış kitabın təqdimat tədbiri keçirilərək geniş ictimaiyyətə çatdırılacaqdır.

Азербайджанское общество слабовидящих запустило проект «Пример героизма» 1 февраля 2022 года при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики.
Проект будет реализован в течение 6 месяцев. Основная цель проекта – представить общественности людей, потерявших зрение во время боев за Карабах, и передать их героизм молодому поколению в качестве примера. В рамках проекта Президент Азербайджанского Общества Слабовидящих Самяр Абдуллаев 03.02.2022 в 11.00 организовал встречу в боях по защите наших земель вместе с инвалидами по зрению и их семьями. В ходе встречи была собрана информация об их боевой доблести и героических воспоминаниях. При этом планируется изучить существующие проблемы в сфере адаптации, интеграции и абилитации в общество и поставить вопросы перед соответствующими органами для решения проблем. Планируется подготовить буклет «Пример героизма» под авторством Симузара Агакишиева о наших потерявших зрение и потерявших зрение героях как пример героизма, отражающий информацию и воспоминания о встрече.
Книга будет издана в аудиоформате шрифтом Брайля и крупным шрифтом, чтобы каждый слабовидящий человек, проживающий в стране, мог ее свободно читать, а по окончании проекта книга будет представлена широкой публике.