AZƏRBAYCAN GÖZDƏN ƏLİLLƏR CƏMİYYƏTİ XVIII QURULTAY
29.12.2012-ci il tarixdə “Sahil Baku” otelinin konfrans zalında Az GƏC-in növbəti XVIII Qurultayı keçirildi
Qurultayda Cəmiyyətin 5 illik hesabat dövrünü əhatə edən ümumi fəaliyyətinin və gələn beş ilə olan tədbirlər planlarının ümumi müzakirə edildi.
Qurultayda həmçinin Cəmiyyətin növbəti beş illik dövr üçün Prezidenti, İdarə Heyəti və Məclis üzvləri seçildi.
Tədbir Azərbaycan Gözdən əlillər Cəmiyyəti İctimai Birliyinin prezidenti S. Abdullayevin çıxışı ilə açıq elan etdi.
S Abdullayev yığıncaq iştirakçılarını Az GƏC-in 2017-2022-ci illəri əhatə edən ümumi fəaliyyəti və maliyyə hesabatı ilə tanış etdi. S. Abdullayev qeyd etdi ki, Az GƏC bu illər ərzində gözdən əlil vətəndaşların məşğulluq, işsizlik, sosial adaptasiya, mənzil şəraitsizliyi kimi ümumi problemlərinin həlli istiqamətində bir sıra əhəmiyyətli layihələrə imza atmışdır.
S Abdullayev həmçinin, aidiyyəti qurumlarla aparılan danışıqlar nəticəsində AzGƏC-in gözdən əlil vətəndaşların müasir dünyaya inteqrasiyası, inkluzvləşmə, təhsil və sosial-iqtisadi həyat statusunun yüksəlişi istiqamətində bir sıra əhəmiyyətli dövlət proqramlarının hazırlanmasına və tətbiqinə nail olunduğunu qeyd etdi. Çıxışında Az GƏC-in prezidenti onu da qeyd etdi ki, aidiyyəti orqanlar tərəfindən aparılan araşdırmalar onu göstərdi ki, Az GƏC Respublikada fəaliyyət göstərən ən mötəbər, hüquqi, şəffaf, konstitusion ədalət və humanizm prinsiplərinə əsaslanaraq fəaliyyət göstərən təşkilatlardan biridir. O, həmçinin Cəmiyyətin bu illər ərzində gözdən əlil vətəndaşların ən aktual, mənzil şəraitsizliyi kimi mövcud probleminin həlli istiqamətində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Naizrliyi ilə aparılan danışıqlar nəticəsində ƏƏSMN tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentili ilə 500 dən çox gözdən əlil ailənin mənzil şəraiti ilə təmin edildiyini və növbəti beş illik fəaliyyət fövründə gözdən əlil ailənin mənzil ehtiyacını qarşılayacaq layihələrin icrasına start verdiyini bildirdi.
Cəmiyyət rəhbəri Az GƏC-in 2017-2022- ci illəri əhatə edən ümumi maliyyə dövriyyəsini əhatə edən rəqəmləri açıqladı.
S. Abdullayev çıxışının sonunda Cəmiyyətin inkişafında xüsusi rolu olan bütün nazirliklərə və aidiyyəti dövlət qurumnlarına göstərdikləri xüsusi qayğı və ehtirama görə öz təşəkkürünü bildirdi.
S. Abdullayev möhtərəm prezident İlham Əliyevə və I vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya da gözdən əlil vətəndaşların sosial-iqtisadi rifahı naminə tərəflərindən göstərilən xüsusi diqqətə görə öz dərin minnətdarlığını bildirdi.
Qurultayda həmçinin Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin şəxsi təşəbbüsü və A.R. Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktrisasının ideya müəllifliyi ilə 44 günlük Vətən Müharibəsi dövründə gözdən əlil olmuş qazilərin həyat və döyüş younu əhatə edən qısametrajlı film nümayişi də keçirilmişdir.
Qurultay Az GƏC-in növbəti beş illik rəhbərliyinin seçilməsi ilə davam etdi və işini qurultayın qərarının açıqlanması ilə bitirdi.

XVIII КОНГРЕСС АЗЕРБАЙДЖАНСКОГО ОБЩЕСТВА ИНВАЛИДОВ ЗРЕНИЯ
На съезде обсуждались общая деятельность Общества за пятилетний отчетный период и планы действий на ближайшие пять лет.
На съезде также были избраны Президент, Совет директоров и члены Ассамблеи на следующий пятилетний период.
Мероприятие объявил с речью президент Общественного объединения Общества слабовидящих Азербайджана С.Абдуллаев.
С.Абдуллаев ознакомил участников встречи с общей деятельностью и финансовым отчетом Az GĀC за 2017-2022 годы. С.Абдуллаев отметил, что за эти годы Az GAC подписал ряд важных проектов в направлении решения общих проблем слабовидящих граждан, таких как трудоустройство, безработица, социальная адаптация, отсутствие жилищных условий.
С.Абдуллаев также отметил, что в результате переговоров с соответствующими учреждениями началась разработка и реализация ряда важных государственных программ в направлении интеграции, инклюзии, образования и социально-экономического жизненного статуса граждан АзГИК с инвалидностью по зрению. в современном мире было достигнуто. В своем выступлении президент Az GAC также отметил, что расследования, проведенные соответствующими органами, показали, что Az GAC является одной из самых надежных, законных, прозрачных, конституционно-правовых и гуманистических организаций, действующих в республике. Он также сообщил, что в результате переговоров с Министерством труда и социальной защиты населения в целях решения наиболее актуальной проблемы слабовидящих граждан за эти годы более 500 семей инвалидов по зрению были обеспечены жилищными условиями. с Агентством социальных услуг при Министерстве образования и культуры, а в ближайшие пять лет объявил о начале реализации проектов, которые позволят удовлетворить жилищные потребности семьи с нарушениями зрения на ежегодном мероприятии.
Глава общества озвучил цифры, охватывающие общий финансовый оборот Az GĀC за 2017-2022 годы.
В завершение своего выступления С.Абдуллаев выразил благодарность за особую заботу и уважение, проявленные ими ко всем министерствам и соответствующим государственным учреждениям, играющим особую роль в развитии Общества.
С.Абдуллаев также выразил глубокую признательность Уважаемому Президенту Ильхаму Алиеву и Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за особое внимание к социально-экономическому благополучию слабовидящих граждан.
Также на съезде была личная инициатива Азербайджанского Общества Слабовидящих и А.Р. Показ короткометражного фильма о жизни и боях ветеранов, ослепших в годы 44-дневной Отечественной войны, также прошел с авторством идеи актрисы ТЮЗа.
Съезд продолжился избранием следующего пятилетнего руководства Az GĀC и завершил свою работу оглашением решения съезда.