Görmə əlilliyi olan 18 yaşınadək olan uşaqlar üçün bayram şənliyi təşkil edilib
“Qayğıya Ehtiyacı Olan Şəxslərə Sosial Dəstək” və Gözdən Əlillər Cəmiyyəti İctimai birlikləri tərəfindən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində olan Sosial Xidmətlər Agentliyinin sifarişi ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər çərçivəsində Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş uşaqlar üçün bayram tədbirlərinin təşkili müsabiqəsi çərçivəsində keçirilib.
Tədbirdə Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin sədri Səmyar Abdullayev çıxış edərək tədbir iştirakçılarını bu il uzun illərdən sonra ölkəmizin bütün ərazisində suverenliyini bərqərar etməsi və qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı münasibətilə təbrik edib.
Bayram şənliyində gözdən əlil uşaqlar üçün müyəssər oyun və şou proqramlarla yanaşı, yemək və şirniyyat süfrəsi, eləcə də hədiyyələr təqdim edilib. Bayram tədbirini musiqi proqramı müşayiət edib, gözdən əlil uşaqlar tədbir boyu işıqları sayrışan yaşıl yolkanın ətrafında oxuyub, rəqs edib və əyləniblər.
Şənlikdə ümumən üç yüz uşaq və onları müşayiət edən valideynlər iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, paytaxtla yanaşı ayrı-ayrı bölgələrdə də - Zaqatala, Şəki, Qax, Balakən, Quba, Xaçmaz, Şabran və Qusar rayonlarında yaşayan görmə üzrə əlilliyi olan 18 yaşadək uşaqlar üçün silsilə bayram şənlikləri təşkil edilməsi nəzərdə tutulub. Həmin bölgələrdən görmə imkanları məhdud olan uşaqların da bayram şənliyində iştirakı təmin ediləcək və hər bir uşaq üçün müyəssər şərait yaradılacaq.
Həmin kateqoriyadan olan uşaqlar üçün növbəti bayram şənlikləri Zaqatala rayonunda “Tala Rooms” istirahət mərkəzində və Quba rayonunda “Şane Quba Hotel” istirahət mərkəzində təşkil ediləcək.

A holiday party was organized for visually impaired children under 18 years of age
Disability up to the age of 18 has been determined by the "Social Support to Persons in Need of Care" and the Society of the Visually Impaired public associations by order of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population within the series of events dedicated to the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev on the occasion of the Day of Solidarity of Azerbaijanis of the World was held within the framework of the competition for organizing holiday events for children.
Speaking at the event, Samyar Abdullayev, Chairman of the Visually Impaired Society, congratulated the event participants on the establishment of sovereignty over the entire territory of our country this year after many years, and on the occasion of the World Azerbaijani Solidarity Day and the New Year holiday.
In addition to accessible game and show programs for visually impaired children, a table of food and sweets, as well as gifts were presented at the holiday celebration. The festive event was accompanied by a musical program, and visually impaired children sang, danced and had fun around the green Christmas tree with flashing lights throughout the event.
A total of three hundred children and their accompanying parents took part in the celebration.
It should be noted that in addition to the capital, it is planned to organize a series of holiday parties for visually impaired children under 18 living in Zagatala, Sheki, Gakh, Balaken, Guba, Khachmaz, Shabran and Gusar regions. The participation of visually impaired children from those regions will be ensured and suitable conditions will be created for each child.
The next holiday parties for children from that category will be organized at the "Tala Rooms" recreation center in Zagatala district and at the "Shane Guba Hotel" recreation center in Guba district.